Význam probiotík pre zdravie striev a výkon športovca

Probiotiká - čo je to? Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sú probiotiká nažive mikroorganizmy, ktoré pri podávaní vo vhodných množstvách prispievajú k zdraviu hostiteľa. Pomáhajú zlepšovať rovnováhu črevnej mikroflóry, čím prispievajú k zdraviu jednotlivca. V prípade probiotík je dôležité zdôrazniť “primerané množstvo ”. Tieto živé organizmy môžu mať tiež negatívne účinky pri nadmernom použití. Hlavnou úlohou probiotík je modifikácia črevnej mikroflóry. Znižujú pH v hrubom čreve a tak bránia množeniu putrefaktívnych baktérií. 

Ak sa chceme zaoberať probiotiká, je dôležité porozumieť ďalším dvom pojmom: prebiotiká a synbiotiká. prebiotický je nestráviteľnou súčasťou potravín, ktoré bežne poznáme ako vláknina. synbiotikum sú látky obsahujúce kombináciu probiotík a prebiotík. 

Výrobky obsahujúce probiotiká:

  • mliečne výrobky,
  • fermentovaná zelenina,
  • fermentované sójové výrobky,
  • kváskové pečivo.

poteviny-probiotika

Črevný mikrobiom je základná “imunitná továreň ” každého jednotlivca. Obsahuje nespočetné množstvo mikroorganizmov žijúcich v našom čreve. Tieto zohrávajú kľúčovú úlohu v mnohých aspektoch nášho zdravia. Mikroorganizmy v čreve pomáhajú rozpoznávať patogény a podporujú tvorbu protilátok, čo pozitívne ovplyvňuje imunitný systém. Až 70% imunitných buniek sa nachádza v hrubom čreve. Nerovnováha črevného mikrobiómu môže prispieť k zápalu a rozvoju črevných chorôb. Črevný mikrobióm tiež ovplyvňuje celý metabolizmus a energetickú rovnováhu. Okrem toho ovplyvňuje duševné zdravie, náladu a zvládanie stresu. Všetky tieto faktory úzko súvisia so športovým a športovým výkonom. 

Výkon športovca je priamo spojený s jeho zdravotným stavom. Ak je športovec zdravý, môže trénovať podľa potreby. Jeho telo potom investuje energiu do zlepšenia výkonu a regenerácie. Náročný výcvikový proces však môže viesť k oslabeniu imunity, zvýšenému oxidačnému stresu a vyššiemu riziku ochorení horných dýchacích ciest. Vytrvalostní športovci často trpia aj gastrointestinálnymi problémami. Probiotiká majú teda neoddeliteľné miesto v športe. 

ISOSTAR__P.Verticale-T.Nalet-7002-opt

Ich použitie medzi športovcami v posledných rokoch rastie, najmä preto, že pomáhajú predchádzať chorobám, ktoré negatívne ovplyvňujú športové výkony. Tento význam je zrejmý najmä u vytrvalostných športovcov, ktorí najčastejšie trpia respiračnými a tráviacimi problémami. Probiotiká sa považujú za dobre znášanú formu podpory zdravia športovcov. Náročné tréningové a závodné obdobia sú často spojené so znížením imunity a vyšším rizikom choroby.

Športovci najčastejšie trpia kašľom, kýchaním, bolesťou v krku a zvýšenou tvorbou hlienu. Vyššie riziko ochorenia je spojené s obdobím bezprostredne po cvičení, keď je telo oslabené tréningovým zaťažením a imunitné bunky majú zníženú aktivitu. A to je miesto, kde probiotiká môžu podporovať zdravie. Hlavné mechanizmy, pomocou ktorých môžu probiotiká pôsobiť, sú: 

  • zlepšenie funkcie slizničnej bariéry,
  • podpora aktivity imunitných buniek,
  • protizápalové účinky (prevencia a liečba),
  • ošetrenie mikrobiálneho prostredia v čreve, ktoré zabraňuje adhézii a kolonizácii patogénov.

Túto oblasť je však potrebné ďalej preskúmať. Predchádzajúce vedecké štúdie ukazujú pozitívny vplyv na dlhodobé podávanie probiotík. Účinky však závisia od typu, dávky, času a formy podania. 

Určite sa oplatí brať probiotiká najmä ako prevencia a súčasť doplnkovej liečby. Majú tiež nenahraditeľné miesto pri užívaní antibiotík. Antibiotiká nedokážu špecificky rozlíšiť medzi „dobrými “ a „zlými “ baktériami. Sú navrhnuté tak, aby zabíjali alebo zastavovali množenie určitých typov baktérií (v závislosti od spektra účinku antibiotík – úzkospektrálnych alebo širokospektrálnych antibiotík). Preto môžu okrem škodlivých patogénnych baktérií zasiahnuť aj prospešné baktérie v našom črevnom mikrobióme. Probiotiká pomáhajú obnoviť črevný mikrobióm a podporujú ho, Má sa používať počas a po liečbe antibiotikami. Ich pravidelné používanie je vhodné aj pre tieto zdravotné problémy: 

  • črevné infekcie a hnačka,
  • narušenie črevnej peristalózy,
  • oslabenie imunity,
  • potreba modifikovať črevnú mikroflóru,
  • pri bakteriálnych, vírusových a plesňových ochoreniach.

SOSTAR_whey_protein-opt

Odporúčame pripraviť sa po náročnom tréningu alebo závode Isostar proteínový nápoj v mlieku. Mlieko je tiež zdrojom probiotík a podporí vašu imunitu. Väčšie množstvá probiotík obsahujú kyslé mliečne výrobky, ktoré by vo vašej strave nemali chýbať – jogurty, kefíry, kyslé mlieko a fermentovanú zeleninu. Je však vhodné tieto potraviny konzumovať viac po cvičení, aby črevný trakt mal pokoj pri ich spracovaní. Môžete tiež pridať trochu izostarového proteínu do jogurtu alebo kyslého mlieka. Tým sa zvýši obsah bielkovín a podporí sa regenerácia tela.

Probiotiká majú veľký význam pre črevný mikrobióm čo je základom imunity každého jednotlivca. Majú veľký potenciál na podporu zdravia. Táto oblasť však stále zostáva predmetom intenzívneho výskumu.

 

Mgr. In. Jana Olejníčková, Ph.D.