Hydratácia a dostatočný príjem tekutín sú jedným zo základných stavebných kameňov na podanie čo najlepšieho športového výkonu. Pitný režim často považujeme za samozrejmosť. Napriek tomu málokedy venujeme pozornosť tomu, čo a v akom množstve pijeme. Pritom práve voda zohráva pri športovom výkone zásadnú úlohu. Ľudské telo je asi z 60% tvorené vodou. Presná hodnota je individuálna pre každého jedinca a odvíja sa od mnohých faktorov (vek, pohlavie, trénovanosť, množstvo telesného tuku atď.). Už to naznačuje jej dôležitosť. Voda je v tele uložená ako extracelulárna tekutina (zvonku buniek) a intracelulárna tekutina (vo vnútri buniek). Intracelulárna tekutina tvorí asi 40 % celkovej vody a je uložená v mäkkých tkanivách, kostiach, chrupavkách, spojivách atď. Z hľadiska športu, najmä vytrvalostného, nás však viac zaujíma extracelulárna tekutina. Tá tvorí zvyšných 20 % telesnej hmotnosti a jej zmeny, v zmysle množstva, sú oveľa rýchlejšie a pružnejšie. Extracelulárna tekutina tak veľmi výrazne ovplyvňuje stálosť vnútorného prostredia.
Strata už 1 % tekutín veľmi negatívne ovplyvní športový výkon. To sa prejaví kardiovaskulárnymi problémami (napr. zvýšenou tepovou frekvenciou), poklesom športového výkonu, bolesťou hlavy, kŕčmi, závratmi a v niektorých prípadoch až kolapsom. A preto je kvalita a kvantita hydratácie tá dôležitá. Základom extracelulárnej tekutiny sú ióny, najmä sodík a chlór. Nápoj s obsahom takýchto iónov sa oveľa lepšie a rýchlejšie vstrebáva. Tekutina sa tak dostane tam, kde je potreba – k pracovným svalom. Obyčajná voda či voda so sirupom takú úlohu nedokážu splniť a akorát môžu nepríjemne zaťažiť tráviaci trakt.
Pri športe dochádza k výrazným stratám vody, predovšetkým potením. A práve preto musí byť prísun tekutín pravidelný, ako pred tréningom, tak počas neho a aj po ňom. Pri športovom výkone strata 1 kg telesnej hmotnosti znamená stratu 1 litra vody. V ľudských silách však nie je sa pred a po každom tréningu vážiť. Jednoduchším ukazovateľom je preto farba moču. Čím je tmavšia, tým je koncentrovanejšia. To je známkou nedostatočného pitného režimu a signálom na doplnenie tekutín. Pri fyzickej aktivite nedochádza len k stratám tekutín, ale aj iónov, najmä potením. To je dôvod, prečo je pot slaný a zanecháva biele škvrny (minerály).
Športovci dnes už vedia, že dopĺňanie tekutín iba vodou je nedostačujúce. Aj keď napríklad bežci majú v tomto ešte väčšie rezervy v porovnaní napríklad s cyklistami. Zvlášť potom v horúcich dňoch by mal byť iontový nápoj samozrejmosťou. Minerály obsiahnuté v ňom pomáhajú prestúpiť vode cez bunkovú stenu. Okrem toho iónový nápoj obsahuje ešte sacharidovú zložku a často býva obohatený o ďalšie vitamíny.
Sacharidy sú najrýchlejším zdrojom energie a tiež najefektívnejším. Pokles glykémie (hladiny cukru v krvi) vedie k zníženiu výkonu, čo je situácia, ktorej sa každý športovec snaží vyhnúť. Po skončení fyzickej aktivity je potrebné opäť doplniť vyčerpané zásoby sacharidov. Iónový nápoj tak naštartuje ich doplňovanie a výrazne tým urýchli proces regenerácie.
Iónový nápoj musí byť kvalitný, chutný a užívateľsky príjemný. Isostar Hydrate & Perform je iónový nápoj v prášku. Pokiaľ ho správne skladujete, prášok vám nestvrdne. Pri príprave sa veľmi rýchlo rozpustí vo vode a môžete si vybrať hneď zo 4 príchutí: pomaranč, citrón, grep a brusnica. Neobsahuje žiadne umelé farbivá ani konzervant a je vhodný pre deti už od 3 rokov veku. To svedčí o jeho vysokej šetrnosti k zažívaciemu traktu. Pokiaľ preferujete maximálnu jednoduchosť, zvoľte už priamo pripravené nápoje v PET fľašiach Isostar Fast Hydratation.
Pokiaľ sa venujete vytrvalostným disciplínam, zvoľte Isostar Endurance+ Energy Sport Drink. Zdrojom sacharidov v ňom sú maltodextrín a sacharóza. Maltodextrín je polysacharid, ktorý sa v ľudskom organizme štiepi postupne, slúži tak ako pomalšie sa uvoľňujúci zdroj energie pre aktuálne zvýšenú potrebu pri fyzickej námahe. Maltodextrín je navyše ľahko stráviteľný a využiteľný. Jeho vedľajšou funkciou je lepšia textúra, rozpustnosť a stabilita ďalších zložiek v nápoji. Isostar Endurance+ Sport Drink je vhodný pre vytrvalostné aktivity trvajúce dlhšie ako 2 hodiny. Koncentráciu finálneho nápoja si môžete určiť sami. Pri príprave izotonického nápoja sa odporúča 79 g prášku na 500 ml vody. Vitamíny C a E obsiahnuté vo vnútri pomáhajú chrániť pred oxidačným stresom a podporujú imunitu, čím aj celkové zdravie športovcov.
Iónový nápoj v tabletách je obľúbeným variantom, predovšetkým vďaka svojej praktickosti – skvele sa hodí na cesty alebo do športovej tašky. Isostar powertabs sú na rozdiel od ostatných iónových nápojov nízkokalorické. Na prípravu 500 ml nápoja stačí pridať 2 tablety a nechať rozpustiť. Príchute sú hneď tri: pomaranč, citrón a brusnica.
Nepodceňujte pitný režim. Pocit smädu je už prejavom dehydratácie. Príjem tekutín by mal byť preventívny a počas celého dňa, aby nedochádzalo len k nárazovému pitiu. To má potom za následok len preťaženie obličiek a rýchly odvod tekutín zase z tela von. Vstrebe sa iba minimum.
Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.