Srvátkové koncentráty, izoláty a hydrolyzáty

Proteíny spolu s iónovými nápojmi patria medzi najobľúbenejšie doplnky výživy medzi športovcami. Proteín si svoje miesto získal vďaka tomu, že pomáha budovať svalovú hmotu, pomáha regenerácii a dodáva pocit sýtosti. Základné informácie o proteínoch sú diskutované v článku "Proteínové nápoje a ich význam". Teraz sa zamerajme na rozdiely v jednotlivých proteínoch.

Najrozšírenejším a v mnohých ohľadoch najvhodnejším zdrojom bielkovín je srvátka. Srvátka pochádza z mlieka, ktoré obsahuje dva druhy bielkovín, už spomínanú srvátku a kazeín. Chemické reakcie potom extrahujú asi 80% kazeínu a 20% srvátky z mlieka.

V praxi sa kazeín používa pri výrobe syra. V normálnej strave sa nachádza v mliečnych hrudkách, dobrým príkladom je tvaroh. Pri spracovaní kazeínu dochádza k zmenám v jeho fyzickej štruktúre. To je hlavný dôvod, prečo je ťažšie stráviť ako srvátka. Výsledkom je jeho pomalšia a horšia stráviteľnosť. Je preto vhodný na dosiahnutie dlhodobejšieho účinku tvorby bielkovín a tým zabráni rozpadu bielkovín vo svaloch. Nájde si svoje miesto u tých jedincov, ktorí potrebujú pomalší, ale trvalejší nárast svalovej hmoty.

Srvátkový proteín sa nachádza na trhu v troch rôznych formách, srvátkový izolát, hydrolyzát a koncentrát.

izostar-proteín-človek

Koncentrát je najzákladnejšou a najmenej spracovanou formou srvátky. Preto je tiež najlacnejší. Zo všetkých druhov srvátky obsahuje najviac sacharidov, tukov a cholesterolu. To však neznamená, že má nízky obsah bielkovín, len to, že sa neextrahuje. Koncentrát zvyčajne obsahuje 3 až 4 gramy sacharidov a tukov na každých 20 až 25 gramov bielkovín. Opatrnosť by mali vykonávať ľudia citliví na laktózu, ktorú koncentrát obsahuje. Niektorí športovci uprednostňujú srvátkové koncentráty kvôli zvýšenému obsahu imunoglobulínu (protilátky, ktoré môžu zlepšiť imunitu). Zatiaľ však nie je veľa údajov o tom, či sú imunoglobulíny prítomné v aktívnej forme a či sa dostanú cez tráviaci trakt.

Rozdiel medzi srvátkovým koncentrátom a izolátom je v spôsobe spracovania. Okrem toho sa zo srvátkového izolátu odstráni veľká časť sacharidov a tukov. Preto má zvyčajne o niečo vyššiu cenu. Poskytuje však extrémne vysoké množstvo bielkovín. Niektoré srvátkové izoláty sú dokonca úplne bez sacharidov a tukov. Čo tiež znamená, že sú oveľa ľahšie stráviteľné pre ľudí s citlivosťou na laktózu. Srvátkový izolát by mal obsahovať viac ako 80% proteínovej energie.

Poslednou formou srvátkového proteínu je hydrolyzát. Nazýva sa tiež hydrolyzovaná srvátka a je to najdrahšia a najčistejšia forma. V hydrolyzáte sa srvátka čiastočne rozkladá enzýmami alebo kyselinami. Jeho stráviteľnosť je oveľa jednoduchšia a rýchlejšia. Často sa označuje ako "predtrávený". Mnohé peptidové väzby a veľké proteíny sú už rozložené na voľné aminokyseliny, ktoré môže ľudské telo okamžite využiť. Zvyčajne viac ako 90% energie pochádza z bielkovín. Tento proteín je tiež denaturovaný (bez akýchkoľvek nečistôt), a preto sa považuje za hypoalergénny. Je preto vhodný aj pre osoby s alergiou na mlieko. Veľkým prínosom pre športovcov je jednoduchá, rýchla a efektívna stráviteľnosť. Aminokyseliny sa potom môžu rýchlejšie dostať do svalov a na iné miesta, kde sú potrebné. To je hlavný dôvod, prečo ho vrcholoví športovci tak oceňujú. Srvátkový hydrolyzát má tiež jednu negatívnu vlastnosť, ktorá sa odráža v chuti. Proteíny rozdelené na aminokyseliny môžu byť horké a spôsobiť nepríjemnú chuť. Nie každý, najmä športovec, to môže prijať.

Srvátka je mimoriadne cenná pre budovanie svalov, udržiavanie svalovej hmoty, obnovu buniek a pre regeneráciu. Má komplexný aminokyselinový profil a vysoký obsah aminokyseliny leucínu, ktorá podporuje rast svalov. Je dôležité pochopiť rozdiely v jednotlivých doplnkoch srvátky a vedieť si vybrať ten správny. Najobľúbenejší srvátkový proteín sa stal izolátom, len pre svoje čisté zloženie, lepšiu stráviteľnosť a dobrú cenovú dostupnosť. Špecifická chuť závisí od preferencie každého športovca.

212495 Doy srvátkový proteín (V2opt)

Dôležitým zdrojom bielkovín je nielen mlieko, ale aj vajcia, najmä vaječný bielok. Dnes sa proteínové prášky vyrábajú aj z rastlinných zdrojov. Známy je sójový proteín, ale aj bielkovina z ryže, hrachu alebo konope. Rastliny však neobsahujú toľko bielkovín s takou širokou škálou aminokyselín. To komplikuje spracovanie a výsledný produkt je oveľa drahší.

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, PhD.