Maratón je bežecký závod s veľmi silnou a inšpiratívnou históriou. Snáď každý vytrvalostný bežec si túži túto trať zabehnúť. Nájdu sa aj takí, ktorí tvrdia, že zdolanie maratónskej trate musí byť súčasťou ich života. Každý športovec, aj nešportový, to vníma inak. Pravdou je, že maratónska trať má svoje špecifiká a každoročne priťahuje a zároveň motivuje k behaniu mnoho jedincov. Nie nadarmo sa tak hovorí, že maratón nie je cieľ, ale začiatok cesty.
Aj náš najlepší vytrvalec Emil Zátopek povedal: ”Ak chcete niečo vyhrať, bežte 100 metrov. Ak chcete niečo zažiť, bežte maratón.'
Predpokladom úspešného zdolania maratónu je perfektná príprava. Nielen tá športová, ale aj psychická a nutričná. Čím je maratón tak špecifický? Trať dlhá, 42,2 km prináša mnoho zážitkov. Tie pozitívne, negatívne, a tiež aj známy 'maratónsky múr'. To je stav, ktorý prichádza okolo tridsiateho kilometra. Zrazu sa vaše nohy stanú ťažkými, máte pocit, že na chrbte nesiete niekoľko vriec s cementom, nemôžete sa poriadne nadýchnuť, strácate kontrolu nad pohybmi svojho tela a energetické zásoby sa zdajú byť na nule. Či sa jedná o objektívny stav, alebo len stav mysle, to si musí každý športovec na svojom tele otestovať sám. V každom prípade je dobré takýmto stavom čo najviac predchádzať a čo najlepšie pripraviť svoje telo na takú záťaž.
Základným palivom pre maratónsky závod je glykogén, zásobný cukor. Zvýšenie zásob svalového glykogénu môže zvýšiť maratónsky výkon. Umožní totiž pretekárovi bežať vysokým tempom po čo najdlhšiu dobu a oddiali únavu. U dobre trénovaného bežca je možné zvýšiť glykogénové zásoby tak, že v posledných dňoch pred maratónom znížite fyzickú záťaž a zaistíte dostatočný príjem sacharidov. Ideálne 10-12 g sacharidov na kilogram telesnej hmotnosti za deň počas 36 - 48 hodín pred pretekmi. Aby bola maximálne podporená obnova svalového glykogénu, odporúča sa bežcom konzumovať dostatočné množstvo sacharidov aj medzi tréningami. Takáto nutričná stratégia umožňuje zvládnuť ťažké tréningy a dostatočne medzi nimi zregenerovať.
Sacharidové zdroje počas záťaže musia byť vyberané veľmi starostlivo. Ich úlohou je totiž doplniť energiu a podporiť výkon. Zároveň ale nesmie zaťažiť organizmus, tráviaci trakt a ich konzumácia nesmie byť zložitá. Ak chceme dosiahnuť čo najlepší výsledok, nie je možné strácať čas zložitým občerstvovaním (hryznutím, žuvaním).
Tesne pred štartom odporúčame Isostar Energy Shot. Rýchly 'nakopávač' s obsahom kofeínu, guarany a ženšenu dodá energiu a podporí maximálnu koncentráciu na výkon. Shot je 60 ml nápoj v príchuti granátového jablka a jahody. Fľaštičku je možné ľahko otvoriť a ihneď vypiť.
Najobľúbenejším variantom v priebehu závodu sú energetické gély. Isostar ponúka hneď niekoľko variantov energetických gélov. Verným pomocníkom je Isostar Energy Gel citrón. Jeden 35 g gél obsahuje 14 g sacharidov, z toho 10 g tvorí jednoduchý cukor. Ďalšou možnosťou je Isostar Energy Booster gél. Malý, 29 g gél s príchuťou citrusových plodov obohatený o kofeín. Jeden gél obsahuje 23 g sacharidov, z toho 8 g tvoria cukry a 26 mg kofeínu. Pokiaľ vám čisto gélovitá štruktúra nevyhovuje, siahnite po géle s pravými kúskami ovocia, Isostar Fruit Gel Energy Actifood. Tieto gély sú väčšie, majú 90 g, ale ich obal je znovu uzatvárateľný, nemusíte ho teda vypiť naraz. Vyberte si z príchutí jablko alebo exotické ovocie.
Tuhým variantom sú potom energetické tablety Isostar Endurance+. Sacharidové tablety s citrónovou príchuťou sú obohatené o horčík, draslík a vitamíny C, B1, B2, B5, B6 a PP. Tablety by mali byť dávkované pred alebo počas výkonu, v rozostupe každých 30 - 45 minút. Maximálne však 8 tabliet. Každá tableta je individuálne balená, zmestí sa tak aj do toho najmenšieho vrecka.
Veľmi dôležitú úlohu počas maratónu hrá hydratácia. Pravidelný príjem tekutín pomáha udržiavať optimálny stav hydratácie. Príjem tekutín počas vytrvalostného behu reguluje telesnú teplotu a zaisťuje dostatočný objem krvnej plazmy. Keď sa v dôsledku dehydratácie zvýši telesná teplota, zníži sa objem krvnej plazmy. To má za následok zvýšenie srdcovej frekvencie a rýchly nástup únavy. Okrem pocitov únavy a vyčerpania patrí medzi ďalšie príznaky dehydratácie, na ktoré si treba dávať pozor, sucho v ústach, tmavožltý moč, znížené močenie, bolesti hlavy, svalové kŕče.
Požiadavky na prísun tekutín počas maratónu sú u každého športovca trošku iné. Závisí na individuálnej miere potenia, veku, pohlavia, telesnej hmotnosti, intenzite behu, trénovanosti a vonkajšej teplote. Všeobecne by však väčšina bežcov mala vypiť medzi 400 – 2400 ml vody s iónmi za hodinu.
Preto je najlepším variantom na doplnenie pitného režimu a udržanie pravidelnej hydratácie siahnuť po iónovom nápoji. To, čo športovec vypotí, nie je totiž len voda, ale aj ióny, ktoré treba opäť doplniť. Navyše úbytok iónov v tele spôsobuje zníženie nervosvalového prenosu, pokles koncentrácie a pomalšie vstrebávanie tekutín.
Vhodnou voľbou pre maratón je tak Isostar Endurance + Energy Sport Drink. Iónový nápoj, ktorý svojim zložením presne zodpovedá maratónskym potrebám. Obsahuje potrebné ióny a tiež kombináciu maltodextrínu a sacharózy. Tie nezaťažia žalúdok, ale spôsobia jeho pomalšie vyprázdňovanie, čím uvoľňujú energiu postupnejšie. Sú tak trvalejším zdrojom energie. Nechýbajú ani antioxidačné vitamíny C a E, ktoré chránia bunky pred oxidačným stresom a navyše vitamín C pomáha odďaľovať únavu. Tieto zdroje energie ju uvoľňujú postupne a pomáhajú tak udržať kvalitný výkon po čo najdlhšiu dobu. Isostar iontový nápoj je v prášku, môžete si teda podľa vlastných potrieb pripraviť nápoj s akoukoľvek koncentráciou. Je preto vhodný pre vytrvalosti aktivity trvajúce dlhšie ako 2 hodiny. Ako dopĺňať tekutiny počas športového výkonu ukazuje všeobecnú schému nižšie.
pred výkonom |
150 ml |
v priebehu výkonu |
150 ml každých 15 minút |
bezprostredne po výkone |
150 ml |
V priebehu maratónu by mal byť príjem športových doplnkov energie aj tekutín pravidelný, aby nedošlo k náhlemu vyčerpaniu organizmu. Pri pravidelnej dodávke energie bude organizmus schopný podávať vysoký výkon po čo najdlhšiu dobu. Všetko, čo sa rozhodnete v priebehu maratónu využiť, si dôsledne vopred otestujte v tréningu. Každému sedí niečo iné a svoju rolu hrá aj nervozita a stres, ktoré ovplyvňujú zažívací trakt a trávenie.
Po maratóne sa zamerajte na doplnenie energie, tekutín a hlavne nezabudnite na proteíny. Proteín podporí regeneráciu a pomôže obnoviť poškodené svalové vlákna. Siahnite po produktoch z radu Isostar Reload, Pomôžu vám čo najrýchlejšie vrátiť sa do formy.
Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.