Nutričná príprava na L'Etape Slovakia

L'Etape Slovakia by Tour de France, pretek pre milovníkov Tour de France, vášnivých cyklistov, ale aj pre amatérov. Každý pretekár zdolá na cestnom bicykli jednu z troch trás podľa vlastného výberu. Tá najdlhšia meria 130 km, stredná 105 km a krátka 60 km. Nech už si vyberiete ktorúkoľvek trasu, je nutné nepodceniť tréning a zvoliť správnu nutričnú stratégiu. Len minulý rok strávil na dlhej trati najrýchlejší pretekár 3,5 hodiny, najpomalší okolo piatich hodín. Podávať vysoký výkon po tak dlhú dobu nie je nič jednoduchého. Ideálne doladenie cyklistickej prípravy sa tak nezaobíde bez kvalitného nutričného plánu ako v tréningu, tak aj v deň pretekov.

Základným zdrojom energie pre vytrvalostného cyklistu sú sacharidy. Ľudské telo si ich vie uložiť vo forme glykogénu. Ukladanie sacharidov je však obmedzené. Energetická zásoba z nich vydrží na 60 - 90 minút záťaže. Čím viac zásobného glykogénu máte, tým dlhšie vydržíte podávať výkon o vysokej intenzite. V príprave sa preto zamerajte na dostatok komplexných sacharidov. Sacharidy by mali u takého cyklistu tvoriť okolo 65 % celkového denného príjmu. Komplexné (zložené) sacharidy dopĺňajú dlhodobú energiu, jednoduché sacharidy potom dodávajú okamžitú energiu. Trénujete-li popoludní, zvoľte napríklad cestovinový obed. Pred tréningom si dajte napr. energetickú tyčinku Isostar Endurance+ Sport Bar. V tréningu potom nezabúdajte na pravidelné energetické desiaty. Ich základom by mali byť jednoduché sacharidy, aby dodali okamžitú energiu. Taký pravidelný príjem energie zamedzí jej rýchlemu poklesu a nástupu krízy. Dobrou voľbou sú Isostar energetické gély a tablety.

Nezabúdajte ani na pitný režim. Ľudské telo je zo 75 % tvorené vodou. Čím náročnejší výkon je, tým viac vody a iónov vypotíte. Tie je potrebné tiež doplniť. Pravidelným pitným režimom sa organizmus učí s vodou hospodáriť a pomáha tak pripraviť sa na samotný pretekový deň. Venujte tak svojmu pitnému režimu dostatočnú starostlivosť s iónovým nápojom Isostar Hydrate & Perform. Nestačí spomenúť si pred tréningom a rýchlo sa napiť. Dôležitá je pravidelná hydratácia počas celého dňa. Dostane sa tak oveľa viac tekutín do buniek. Naopak rýchlym vypitím veľkého množstva tekutín naraz akurát zaťažíme tráviaci trakt a spôsobíme žalúdočné problémy.

 

Typickou komplikáciou vytrvalostných disciplín bývajú svalové kŕče. Prevencia tak musí začať oveľa skôr ako v samotný deň pretekov. Kŕče môžu pretek pekne znepríjemniť alebo ho dokonca aj predčasne ukončiť. Pridávajte si na tréning do bidonu k iónovému nápoju Isostar Bicarbonates. Pravidelné dopĺňanie horčíka totiž pomáha predchádzať svalovým kŕčom a jedlá sóda odstraňuje kyselinu mliečnu zo svalov, čím odbúrava ich bolesť.

Po tréningu potom prichádza na rad doplnenie vyčerpaných tekutín a zásob sacharidov a jedlo bohaté na bielkoviny (proteíny). Bielkoviny totiž napomáhajú regenerácii a slúžia ako tzv. ochrana svalov. Dajte si tak po tréningu Isostar Reload tyčinku alebo Isostar Reload drink. Postarajú sa o doplnenie všetkých potrebných živín po záťaži a pripravia organizmus na ďalšiu tréningovú záťaž.

Večer potom nezabudnite na dostatok kvalitného spánku. Čím náročnejší tréning je, tým dôslednejší by ste mali byť v tom, koľko toho naspíte. Pokúste sa chodiť spať v rovnakú hodinu, taktiež aj vstávať. Doprajte svojmu telu aspoň 8 hodín spánku. Nie nadarmo sa hovorí, že spánok je tá najlepšia regenerácia.

Správny tréning je základom úspechu. Preto je nutné si aj stravu otestovať v tréningu, opakovane, pri rôznych podmienkach. Vyskúšajte, čo vám bude najlepšie chutiť, zároveň tiež, aké balenie vám bude vyhovovať, a to si potom nachystajte na samotný pretek. Každé telo je jedinečné, a to čo vyhovuje niekomu inému, nemusí vyhovovať vám. Zvoľte preto Isostar cycling set, určený presne pre tento pretek. Všetko si otestujte a pre pretekový deň budete mať jasno.

Veľa šťastia!