Letná športová výživa: Ako udržať energiu počas horúcich dní

Dlhé letné dni ponúkajú dostatok priestoru na šport. Mnohí z nás chodia na aktívnu dovolenku, najmä Česi sú milovníci cyklistiky, ale aj iných športových aktivít. V horúcich dňoch je však ťažké udržať si dostatok energie a užiť si tréning, športový výlet alebo preteky naplno. Zatiaľ čo ľudia sa v zime viac prejedajú, leto je spojené skôr s nedostatkom energie a nižšou potrebou jesť. Najmä ženy sa snažia získať čo najlepšiu líniu plaviek a zabúdajú na dostatočný energetický príjem.

Ak sa aktívne venujete športu, majte na pamäti, že primeraná výživa a príjem energie zohrávajú kľúčovú úlohu. Hydratácia je nevyhnutná. Pravidelná voda nestačí na doplnenie tekutín. Naopak, môžete si ublížiť aj prijatím extrémne veľkého množstva vody. Preto siahnite po iónových nápojoch. Nielen po tréningu, ale aj pred a počas tréningu. Prečo sú iónové nápoje také dôležité? Z názvu je zrejmé, že obsahujú ióny. Ide o minerály rozpustené vo vnútri, ktoré pomáhajú lepšiemu vstrebávaniu. To transportuje tekutinu do buniek, kde je to potrebné, a nielen preťažuje obličky. Hlavnými iónmi iónového nápoja sú sodík (Na), draslík (K), vápnik (Ca) a horčík (Mg). Poďme si ich rozobrať podrobnejšie:

ISOSTAR__Peignee-Verticale-5949-u-sport-v-lete

Sodík je hlavným iónom extracelulárnej tekutiny. Množstvo extracelulárnej tekutiny sa môže veľmi líšiť. Závisí to od mnohých faktorov, ako je pohlavie, vek, druh športu, tréning, spôsob a množstvo hydratácie atď. Pri fyzickej aktivite sa sodík výrazne stráca, najmä potením, najmä v horúcich dňoch. Každý športovec určite pozná soľné mapy na spotenom tričku. Sodík sa podieľa na prenose neuromuskulárnych impulzov a pomáha svalom správne fungovať. Jeho nedostatok má za následok pocit nevoľnosti alebo zvracania, zmätenosť, dezorientáciu, stratu energie, ospalosť, únavu, podráždenosť, svalovú slabosť, kŕče a kómu. Ťažký nedostatok sodíka je akútny stav, ktorý si vyžaduje intenzívnu lekársku starostlivosť. Sodík spolu s draslíkom prispieva k stabilite vnútorného prostredia a jeho množstvo sa môže veľmi líšiť. Draslík sa z tela vylučuje hlavne (80 - 90%) močom, zvyšných 10 - 20% sa vylučuje stolicou a potom. Typickými príznakmi nedostatku draslíka sú zhoršená funkcia svalov, spomalenie črevnej činnosti, ako aj zrýchlená srdcová frekvencia, ktorá v závažných prípadoch môže skončiť zástavou srdca.

Vápnik je v tele najhojnejší v kostiach a zuboch, jeho hlavnou úlohou je pevnosť a stabilita kostí. Pri zvýšenom zaťažení dostanú veľa práce. Zároveň sa podieľa na procesoch svalovej kontrakcie. Bez neho by nebolo možné, aby svaly správne fungovali (sťahovali sa a uvoľňovali). Nedostatočný príjem vápnika vedie k jeho degradácii z kostí a zubov, čo je proces, ktorý môže mať dlhodobé, nezvratné následky na stabilitu a pevnosť kostí a zubov.

Minerál horčík pomáha prenášať signály medzi nervovou dráhou a svalmi. Stav nedostatku horčíka pozná takmer každý športovec ako kŕče. Tu musíme spomenúť, že suplementácia horčíkom musí byť nepretržitá, nestačí ho užiť náhle, pred športovým podujatím.

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že pitie iba vody počas športu, pred ním a po ňom, je nedostatočné. Hydratácia je dôležitá pre celkové fungovanie organizmu. Iónové nápoje by preto mali byť neoddeliteľnou súčasťou pitného režimu každého športovca. Niektorí športovci podceňujú pitný režim počas vytrvalostnej športovej aktivity. Zamerajte sa na príjem iónového nápoja pred, počas a po fyzickej aktivite. Tekutiny sa budú oveľa lepšie vstrebávať, regenerácia sa urýchli a telo bude môcť lepšie pracovať. Väčšina bežnej populácie a športovcov vníma stav miernej dehydratácie ako normálny a potom zabudne piť. Bolesti hlavy a zvýšená únava sú potom bežné. Vyberte si Isostar hydrate a iónový nápoj. Môžete si vybrať jednu zo štyroch príchutí (citrón, pomaranč, grapefruit a brusnica). Všetky príchute sú vhodné pre deti od 3 rokov.

Dobrým tipom pre cyklistov je vložiť kocku ľadu do fľaše s iónovým nápojom. Nápoj sa neprehrieva a zostáva vlažný oveľa dlhšie.

ISOSTAR__Peignee-Verticale-7195-u-leto

Iónové nápoje tiež obsahujú podiel sacharidov. Tento zdroj energie však nemôže pokryť energetické požiadavky vytrvalostných športov. Ak si chcete udržať vysoký výkon čo najdlhšie, musíte energiu dopĺňať postupne. Energetické gély si získali svoju obľubu počas cvičenia. Dôvod je jednoduchý. Ich príjem je jednoduchý, nezaťažuje tráviaci trakt a rýchlo sa vstrebáva. Niektoré energetické gély sú navyše obohatené o kofeín, ktorý pomáha dodať energiu a sústrediť sa na výkon. Najlepšie načasovanie na príjem energetického gélu je tesne pred cvičením a potom počas cvičenia. Vyberte si možnosť energetického gélu, ktorá vám najviac vyhovuje. Vždy je dobré si všetko vyskúšať na tréningu a vyskúšať si to na sebe. Športovci s citlivým trávením, ktorým sa nepáči gélová štruktúra, si môžu vybrať energetické gély Isostar s obsahom kúskov ovocia. Okrem toho sú znovu uzatvárateľné. Je len na každom, akú sumu si chce momentálne vziať.

Po tréningu alebo pretekoch je čas na regeneráciu. Správne zvolená a včasná výživa maximálne podporí regeneračné procesy a pripraví telo na ďalšiu tréningovú jednotku. Základom je opäť doplnenie tekutín. Nezabudnite si vybrať iónový nápoj. Samotná voda nestačí, najmä v horúcich letných dňoch. Po doplnení tekutín si dajte proteínovú tyčinku ako občerstvenie. Obsahuje správny pomer aminokyselín pre opravu buniek a budovanie svalov. Regenerácia tela začína okamžite. Odporúčam striedať proteínové tyčinky, aby ste sa neprejedli jednou príchuťou. Je tiež dobré sledovať pomer bielkovín a sacharidov v proteínovej tyčinke. Základom kvalitnej proteínovej tyčinky je tiež dobrá chuť a príjemná konzistencia na konzumáciu. Na trhu nájdete aj proteínové tyčinky, ktoré prekypujú bielkovinami, ale reálne sa nedajú zahryznúť. Proteínové tyčinky Isostar vás potešia svojou chuťou a konzistenciou. Vyrábajú sa v spolupráci s najlepšími športovcami a spĺňajú tak vysoké kritériá športového výkonu.

 

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.