Nastal deň závodu, v príprave už nič nedoženiete. Teraz záleží len na tom, ako dokážete 'predať' to, na čom ste v tréningu tak dreli. Aj v tento deň je dôležité zvoliť správnu nutričnú stratégiu, aby vám žiadne nečakané komplikácie neprekazili vysnívanú cestu k cieľu.
Či už ste sa rozhodli pre ktorúkoľvek trať, štart majú všetky preteky dopoludnia. Začiatkom závodného dňa budú tak raňajky. Pretekári na dlhej trati štartujú totiž o 9.30 hod. Tí na strednej trati o hodinu neskôr, o 10:30. Ak sa chystáte na strednú trať, je dobrou voľbou ľahšie raňajky a potom ešte desiata. Každopádne rozostup medzi raňajkami a závodom by mal byť aspoň 2 hodiny. Raňajky zvoľte rozhodne sacharidové, bohaté na komplexné sacharidy. Vyskúšajte napríklad ovsenú kašu alebo pečivo. To pred pretekmi odporúčam radšej s minimom semienok, nezaťaží toľko tráviaci trakt. Pokojne pridajte aj trošku ovocia, ale len to, na ktoré ste zvyknutí. Vhodný je banán alebo jablko bez šupky.
Hodinu pred štartom si dajte Isostar energetickú tyčinku. Tesne pred štartom potom siahnite po Isostar Energy Shotu. Obsahuje sacharidy pre okamžitú energiu, a navyše je obohatený o kofeín, ženšen, guaranu. Pomôže tak s maximálnou koncentráciou na výkon a dodá energiu na nadchádzajúci ostrý štart.
Či už strávite na trati tri hodiny alebo päť hodín, myslite na pravidelné občerstvovanie a dopĺňanie energie. Všeobecne sa odporúča každých 30 minút prijať energiu vo forme sacharidov. Čím však idete intenzívnejšie alebo v náročnejšom teréne, môže sa interval skracovať. Na dlhých rovinatých úsekoch siahnite po energetickej tyčinke Isostar energy bar. Dodá energiu, a navyše budete mať priestor jej rozhrýzť a prehltnúť. Ak budete potrebovať náhle zrýchliť alebo zabrať do kopca či pred stúpaním, dajte si Isostar tabletu Endurance+ alebo Isostar energy gél. Zvoľte taký druh energie, ktorý máte vyskúšaný a viete, že vášmu tráviacemu ústrojenstvu vyhovuje. Ideálne je tyčinky, tablety a gély kombinovať. Jednak podľa chuti, a tiež podľa možnosti a aktuálnej potreby. Závod ponúka plno občerstvovacích staníc v priebehu celej trate. Nespoliehajte sa však len na ne, majte pri sebe vždy aj vlastné zásoby. Isostar gély, tyčinky aj tablety sú balené v praktických obaloch, ktoré sa zmestia aj do toho najmenšieho vrecka. Zároveň sa jednoducho otvárajú, aby vás na trati čo najmenej spomalili. Navyše Isostar tabletu si ako rýchlu záchranu môžete nalepiť aj na rám bicykla a mať ju tak stále po ruke.
Myslite na veľmi dôležitú dodávku energie na posledné kilometre závodu. Žiadny pretekár nechce zažiť pokles výkonnosti, spomalenie a vyčerpanosť v poslednej časti závodu. Preto si ešte pred finišom dajte Isostar energetický gél, bohatý na jednoduché sacharidy, ktoré dodajú okamžitú energiu, a kofeín, ktorý vás povzbudí. Maximálne tak podporíte svoj výkon a budete mať silu na boj v záverečnom špurte.
Nezabudnite sa zamerať aj na pitný režim, a to v priebehu celého dňa, nielen počas pretekov. Dostatok tekutín pred závodom zaistí, že bude mať organizmus z čoho čerpať. Nutné je však pravidelné doplňovanie aj počas pretekov. Zvoľte Isostar iontový nápoj., ktorý namiešate na závod v hypotonickej či izotonickej koncentrácii a pravidelne ho popíjajte. Aké množstvo by ste mali vypiť je veľmi individuálne. Môžeme sa pohybovať v rozmedzí pokojne jeden až tri litre iónového nápoja.
Či už sa chystáte na dlhú alebo krátku trať, pripravil pre vás Isostar špeciálny set priamo na mieru. Isostar set cycling l'etapa 101-130 km a Isostar set cycling l'etape 60-90 km obsahuje všetko, čo budete potrebovať pred, počas aj po závode.
Športová výživa nekončí s prejdením cieľovej pásky. Po závode je nutné doplniť vyčerpané energetické zásoby, tekutiny a maximálne podporiť regeneráciu. Na obnovu glykogénových zásob sa odporúča príjem sacharidov v čase 1 - 2 hodiny po závode. To je ich vstrebávanie najefektívnejšie. Vhodnou voľbou je Isostar reload drink alebo Isostar reload tyčinka. Postarajú sa o doplnenie energie, vitamínov, minerálov, ale aj proteínu na podporu regenerácie. Isostar reload drink je možné pripraviť ako v mlieku, tak aj vo vode.
Nezabudnite si všetko vyskúšať v tréningu, nech vás v závode už nič neprekvapí a môžete podať taký výkon, na aký ste poctivo trénovali.
Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.