Existuje množství iónových nápojov, ktoré sa navzájom líšia svojím zložením. Preto je dobré vedieť, ktorý z nich si vybrať, aby vyhovoval individuálnym potrebám každého jednotlivca. Základné charakteristiky, klasifikácia a zloženie iónových nápojov sú opísané v článku "Iónové nápoje: Ako fungujú a na čo si treba dávať pozor".
To, či je nápoj hypotonický (nižšia koncentrácia rozpustených látok ako v krvi), izotonický (približne rovnaká koncentrácia) alebo hypertonický (vyššia koncentrácia), ovplyvňuje, koľko energie môže nápoj dodať, ako rýchlo ho dokáže absorbovať do krvného obehu a použiť ho ako náhradu tekutiny stratenej potením.
Väčšina iónových nápojov má izotonickú povahu, takže majú podobnú koncentráciu ako ľudská krv. Teoreticky to znamená, že dodávajú telu dostatočné množstvo energie a ďalších látok.
Kedy používať izotonické iónové nápoje?
Izotonické iónové nápoje obsahujú asi 6,8% sacharidov a poskytujú 1,5 - 2 krát viac sacharidov ako väčšina hypotonických nápojov (30 g sacharidov na 500 ml porcie). Používa sa pri kratšom cvičení s vysokou intenzitou, kde rýchly príjem sacharidov môže byť dôležitejší ako odvrátenie dehydratácie. Doplnením dostatočného množstva energie pri intenzívnom cvičení zabraňujú zníženiu výkonnosti, pocitu vyčerpania a predlžujú náročnú svalovú prácu. Takže sú skvelým pomocníkom.
Je však dôležité dávať si pozor na nadmernú konzumáciu, ktorá spôsobuje gastrointestinálne problémy vo forme nevoľnosti a bolesti žalúdka (pocit nafúknutého žalúdka). To platí najmä v teplejších podmienkach, kde vysoká úroveň potenia núti rýchlejšie tempo pitia. Alebo keď je vysoká spotreba izotonických iónových nápojov kombinovaná so sacharidovým občerstvením, ako sú gély a energetické tyčinky.
Kdy použít hypertonické iontové nápoje?
Hypertonické nápoje jsou koncentrovanější než lidská krev. Je to dáno velkým množstvím sacharidů, které mají za úkol maximalizovat dodávku energie a podpořit tak aktivity s vysokou intenzitou.
Mohou obsahovat až 80 g sacharidů na 500 ml porci.
Hypertonické nápoje nacházejí svůj význam při aktivitách, kde je potřeba rychle a efektivně dodat velké množství kalorií nebo určitých makroživin do krevního oběhu. Tekuté kalorie (energie) se vstřebávají mnohem snadněji než pevné látky. Ty potřebují nejdřív vynaložit energii na své rozložení a poté se teprve mohou začít vstřebávat.
Také hypertonické iontové nápoje mají však svá negativa. Problém nastává v situacích, když jsou přijímány v době, kdy je prioritou příjem tekutin a problémem je dehydratace (dlouhodobé sportovní aktivity, horké prostředí,…).
Jakmile se totiž hypertonická tekutina dostaví ze žaludku do střeva, začne tělo přesouvat vodu z krevního řečiště zpět do střeva, aby se rozpuštěné látky zředily na takovou úroveň, která umožňuje absorpci živin a tekutin zpět přes střevní stěnu do vašeho těla. Tento přesun vody z krve do střeva způsobí dehydrataci. V praxi tento mechanismus pak vyvolává ještě větší žízeň, nevolnost. Nevhodně zvolený příjem hypertonického iontového nápoje má pak za následek přesně opačný efekt.
Proto je nejlepší držet se používání hypertonických nápojů výhradně v době, kdy chcete co nejrychleji přijmout kalorie, a kdy zároveň hydratace není hlavní prioritou.
Kdy použít hypotonické iontové nápoje?
Hypotonické iontové nápoje mají tendenci být absorbovány do krevního řečiště co nejrychleji, dodávají ale mnohem nižší podíl sacharidů (energie) než isotonické a hypertonické nápoje. Koncentrace sacharidů v hypotonickém nápoji je do 6 % roztoku.
Mechanismus rychlé hydratace je dán příznivým osmotickým gradientem, který způsobuje, že přijatá hypotonická tekutina přirozeně proudí přes střevní stěnu do krevních cév a pohybuje se tak směrem ze střeva do krevního oběhu.
Hypotonické iontové nápoje nacházejí své uplatnění při dlouhodobých vytrvalostních aktivitách a při aktivitách v horkém prostředí, kdy hlavním úkolem je zabránit dehydrataci a umožnit organismu vykonávat danou aktivitu co nejdelší dobu, aniž by došlo k poklesu výkonnosti.
Iónové nápoje sú nepostrádateľným pomocníkom pri poskytovaní najlepšieho možného športového výkonu. Je však tiež dôležité spomenúť, že pri krátkodobých aktivitách (do 1 hodiny) nízkej intenzity je pre ľudské telo úplne dostatočná obyčajná voda.
Pri rozhodovaní o tom, ktorý iónový nápoj si vybrať, je najlepším riešením izotonický iónový nápoj. Zmena koncentrácie sa potom dá ľahko dosiahnuť znížením (hypotonickým) alebo zvýšením (hypertonického) počtu odmeriek na dávku pri príprave nápoja.
Pri výbere zohrávajú úlohu aj chuťové preferencie, tu je dobré mať doma aspoň dve príchute a ľubovoľne ich striedať, aby ste sa rýchlo neomrzeli z jedného druhu.
Dôležitá je aj konzistencia a spôsob prípravy nápoja. Tu sa ponúka niekoľko možností: už pripravený nápoj v 500 ml PET fľaši, iónové tablety alebo iónový nápoj v prášku.
Mgr. Ing. Jana Olejníčková, PhD.