Výživa hrá v silových športoch dôležitú úlohu. Nie je náhodou, že najviac skúseností a pokusov s výživou pochádza práve zo silových športov, konkrétne z kulturistiky. V minulosti býval tento šport často spájaný s dopingom. To je však odvetvie, ktorému sa čestný športovec vyhýba veľkým oblúkom. Preto je také dôležité zvoliť správne a osvedčené doplnky stravy. Produkty Isostar majú preukázaný účinok, čisté a prírodné zloženie a antidopingová garancia. Isostar, ako jedna z mála značiek, plní a garantuje nariadenie antidopingovej agentúry WADA-AMA. Výrobky sú pravidelne testované. Každý športovec ich tak môže užívať bez toho, aby sa bál vedľajších účinkov, čo je bezpochyby obrovská výhoda.
Silové športy si vyžadujú svoje nutričné špecifiká. Z hľadiska charakteristiky ide o športy s kratšou dobou trvania, kde je potrebná maximálna sila. Intenzívnym silovým tréningom dochádza k narušeniu energetického metabolizmu, teda k procesu, ktorý sa nazýva katabolizmus. Katabolizmus je rozklad zložitých látok na jednoduché. Tento proces sa každý silový športovec snaží po svojom tréningu čo najskôr zastaviť a nahradiť opačným dejom, anabolizmom. Pri anabolizme dochádza k výstavbe porušených tkanív ak obnove energetických rezerv vo vyčerpaných svaloch. Kvalitná výživa spojená s užívaním správnych výživových doplnkov celkom preukázateľne pozitívne ovplyvňuje proces regenerácie a budovania svalovej hmoty a svalovej sily. Jednoducho povedané, ku katabolizmu dochádza pri fyzickom zaťažení, strese či hladovaní. Anabolizmus nastáva po jedle. Čím kvalitnejšie a vyváženejšie spektrum živín športovec prijme, tým silnejšia bude jeho anabolická odozva.
Nutričné špecifiká silových športovcov sú zamerané hlavne na udržanie a nárast svalovej hmoty. O to sa starajú bielkoviny. Tie sú vo výžive nenahraditeľné, pretože si ich ľudské telo nevie ukladať. Musí byť pravidelne prijímané stravou. Okrem toho plnia bielkoviny aj celý rad ďalších fyziologických funkcií (hormóny, enzýmy aj protilátky sú bielkovinového charakteru).
Bielkoviny prijaté stravou sa v organizme štiepia na jednoduchšie látky, až na konečné aminokyseliny. Z tých si potom telo stavia sebe vlastné bielkoviny. Pokiaľ nie je v strave dostatok aminokyselín, a navyše v správnom pomere, nemá ľudské telo z čoho stavať. Významnú úlohu zohrávajú esenciálne aminokyseliny, ktoré musia byť prijímané stravou. Bielkoviny sú rastlinného alebo živočíšneho pôvodu. Tie živočíšneho pôvodu obsahujú celé spektrum esenciálnych aminokyselín, sú tak pre športovcov vhodnejšie. Bielkoviny rastlinného pôvodu je nutné správne nakombinovať, aby sme získali všetky aminokyseliny (obilniny-strukoviny, strukoviny – ryža, ryža – obilniny, strukoviny – mliečne produkty...).
Každý športovec má inú potrebu príjmu bielkovín. Záleží nielen na individualite každého z nás, ale aj na trénovanosti, fáze tréningového procesu a dobe, ktorej sa silovému tréningu už venujeme. Faktorov je mnoho. Preto nemožno presne povedať, koľko bielkovín by sme mali denne prijímať. Aj napriek tomu ale existujú určité všeobecné odporúčania, od ktorých je možné sa odraziť.
Pokiaľ je cieľom športovca maximálna podpora tvorby bielkovín, s tým spojené zvýšenie sily, nárast aktívnej telesnej hmotnosti a objemov svalov, odporúča sa ideálne dávkovanie v rozmedzí 1,6 - 2,2 g bielkoviny na kilogram telesnej hmotnosti. To platí ako pre športovcov silového tréningu, tak aj pre tých športovcov, u ktorých je silová príprava súčasťou tréningového procesu (napr. hokej, šprinty...)
Športovci, ktorí sa usilujú o udržanie svalovej hmoty a sily, ale sú v redukčnej diéte, je vhodné dávkovanie bielkovín v rozmedzí 2,2 - 3,1 g bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti. Cieľom týchto športovcov býva vyrysovanie postavy a zhadzovanie tukov.
Pre ideálnu tvorbu a rast svalovej hmoty sa odporúča príjem bielkovín v jednej porcii 0,40 - 0,55 g na kilogram telesnej hmotnosti.
Vyššie dávky kvalitných bielkovín býva často problém prijať bežnou stravou, obzvlášť potom v období náročného tréningového cyklu. Nepostrádateľným pomocníkom sú potom športové doplnky, ktoré obsahujú to správne spektrum aminokyselín. Najväčšiu popularitu medzi nimi si získali srvátkové proteíny. Srvátková bielkovina je najrýchlejšie vstrebateľným zdrojom bielkovín v športových doplnkoch. Je preto ideálnym riešením pre potréningovú suplementáciu či pre fázy športového tréningu so špeciálnymi nutričnými nárokmi. Isostar whey proteín je srvátkový proteín, ktorý sa presne postará o doplnenie tých správnych aminokyselín. Je možné ho pripraviť vo vode alebo v mlieku. Prípravou v mlieku ho ešte obohatíme o mliečne bielkoviny. Je však nutné vziať do úvahy, že sa tak zvýši aj celková energetická hodnota nápoja (práve o hodnoty mlieka). Isostar whey proteín sa vyrába v dvoch príchutiach, vanilka a čokoláda. Základným dávkovaním sú 4 odmerky (30 g prášku) na 220 ml vody alebo mlieka. Jedna dávka, teda 30 g prášku, obsahuje 22 g bielkovín. Isostar whey proteín podporuje udržanie a rast svalov, navyše pomáha aj vo fáze regenerácie. Jeho nízky obsah cukru neovplyvní diétny plán športovcov.
Športová výživa ponúka aj ďalšie zdroje bielkovín. Sú nimi proteínové tyčinky. Isostar high proteín 25 sú proteínové tyčinky obsahujúce 25% bielkovín. Sú vyvinuté špeciálne pre potreby športovcov, obsahujú navyše ešte 6 vitamínov. Neobsahujú žiadne konzervanty a farbivá. Vyrábajú sa v 3 príchutiach, vanilka, jahoda a oriešok. Každý si tak príde na svoje.
Pokiaľ by ste hľadali proteínovú tyčinku s ešte väčším obsahom bielkovín, siahnite po Isostar high proteín bar 30%. Táto tyčinka obsahuje 30% proteínu a vyrába sa v troch príchutiach, chrumkavý karamel, chrumkavá čokoláda a vanilka s brusnicou. Neobsahujú žiadne sladidlá.
Nebojte sa v mimozávodnom období toho vyskúšať viac a nájsť si to najvhodnejšie práve pre vás. Každý človek je jedinečný, má iné chuťové preferencie a iný metabolizmus. Najlepšou radou je si všetko najskôr vyskúšať.
Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph. D.