Cyklistika
Cyklistika je jedným z najobľúbenejších športov v Českej republike. S príchodom jari sa vonku objavuje veľké množstvo cyklistov, ako profesionálov, tak aj rekreačných športovcov. Cyklistický tréning patrí medzi veľmi náročné, či už ide o fyzickú alebo časovú náročnosť. Preto je dôležité nezabúdať na správnu výživu a ideálne tak podporiť svoju fyzickú prácu. Športové doplnky stravy sú pre cyklistov nepostrádateľným pomocníkom, pretože cyklistický tréning trvá niekoľko hodín. Viac informácií ...
Najpredávanejšie
Športová výživa pre cyklistov
Rastúca obľuba cyklistiky sa odráža aj v zvyšujúcom sa záujme o zimné sústredenia cyklistov v teplých krajinách. Tak sa aj z rekreačnej cyklistiky stáva celoročný šport. Ak by sme chceli cyklistiku odborne zaradiť, ide o bipedálnu artificiálnu lokomóciu vykonávanú pomocou mobilného zariadenia, pričom pohyby telesných segmentov sú cyklické.
Cyklistika má mnoho foriem. Medzi tie najobľúbenejšie patrí cestná a horská cyklistika. Nesmeme však zabudnúť ani na zjazdy, cyklokros, skoky, dráhovú cyklistiku, kolovú, freeride, krasojazdu či trial. Každá forma cyklistiky má potom ešte svoje preteky; časovky, cestné kritériá, maratóny, etapové preteky.
Cyklistika je fyzicky veľmi náročný šport, preto si vyžaduje vysoké nároky na životosprávu. Športová príprava cyklistu je v podstate celoročná. Pre dosiahnutie čo najlepšieho výkonu si vyžaduje správnu životosprávu, ktorá neodmysliteľne zahŕňa aj nutričnú stránku. Pri takej intenzívnej záťaži sa ako hlavný zdroj energie uplatňuje glykogén. Glykogén je zásobný cukor, ktorý sa ukladá vo svaloch a pečeni. Tréningovou záťažou môžeme ovplyvniť množstvo glykogénu, ktoré je možné v tele uložiť. Trénované svaly dokážu uložiť o 20 - 50 % viac glykogénu ako svaly netrénované, čím sa zvyšujú vytrvalostné schopnosti.
Strava pred výkonom by mala byť prevažne sacharidová. Slúži ako zdroj energie a na udržanie stálej hladiny glykémie (hladina cukru v krvi). Posledné väčšie jedlo sa podáva 2 - 4 hodiny pred tréningom. V čase asi 1 - 2 hodiny pred tréningom je možné konzumovať malú stráviteľnú desiatu v množstve 1 - 2 g sacharidov na kg telesnej hmotnosti.
Počas tréningu či pretekov je dôležité pravidelne dopĺňať straty vody a minerálnych látok pomocou iónového nápoja, ako aj sacharidy. Vhodným iónovým nápojom je Isostar Hydrate & Perform, pre aktivity trvajúce dlhšie ako 2 hodiny potom Isostar Endurance+ Energy Sport Drink. Sacharidy môžete doplniť v podobe energetických tyčiniek (pevná strava) alebo zvoliť energetické gély (tekutá strava). Cyklisti majú v obľube tieto formy sacharidov kombinovať podľa toho, v akej fáze pretekov sa nachádzajú. Vyskúšajte Isostar energetické tyčinky, energetické gély, želé alebo tablety. Energii aj tekutiny by sa mali dopĺňať skôr, ako sa dostaví pocit hladu a smädu. Energiu je vhodné dopĺňať pri aktivitách trvajúcich dlhšie ako 60 - 90 minút. Nesmieme zabudnúť, že žalúdok každého športovca reaguje inak. Preto je dôležité si vhodnú výživu opakovane otestovať v tréningu alebo na jazdách o nižšej intenzite.
Správna výživa po výkone slúži predovšetkým na regeneráciu. Tú zabezpečíme dostatočným prísunom energie, tekutín a následne bielkovín. Tekutiny je vhodné doplniť ako prvé pomocou iónového nápoja. Potom sa začína dopĺňať energia prevažne zo sacharidov. Až následne prichádzajú na rad bielkoviny, pre obnovu svalov, buniek a podporu regenerácie.