Beh
Beh je jednou z najstarších a najprirodzenejších foriem pohybu. Je to prirodzená činnosť, ktorú sa učíme už od mladosti. Deti sa počas svojho vývoja naučia chodiť a akonáhle získajú istotu a stabilitu, zrýchlia svoje tempo a automaticky začnú behať. Ako je v detstve pre nás beh prirodzený, tak s pribúdajúcim vekom beháme menej a menej. V posledných rokoch však získava beh medzi dospelými opäť svoju popularitu. Na rozdiel však od detí, ktoré behajú pre radosť z pohybu, behajú dospelí pre svoju fyzickú kondíciu. Beh je jednoduchým športom, ktorý podporuje zdravie a je možné prevádzkovať pravidelne aj vo vyššom veku. K tomu rozhodne nepodceňujte športové doplnky stravy pre bežcov. Tie doplnia potrebné živiny. Viac informácií ...
Najpredávanejšie
Športové doplnky stravy pre bežcov
Odborne je beh formou bipedálnej lokomócie, ktorá vychádza z ľudskej potreby rýchlo sa presunúť z miesta na miesto. V športovom svete je beh atletickou disciplínou. Tá rozlišuje mnoho bežeckých disciplín, ako sú šprinty, behy na stredné a dlhé trate, maratóny, ultramaratóny, horské behy, orientačné behy, cezpoľné behy a behy do kopca. Vždy ide o rovnaký pohyb. Podľa dĺžky a náročnosti trate sa však líšia energetické potreby. Jedno je však spoločné. Základným zdrojom energie je glukóza a jej zásobáreň v tele vo forme glykogénu.
Pri behu fungujú svaly na dvoch primárnych zdrojoch energie, sacharidoch a tukoch. Sacharidy sa v tele premenia na jednoduchý cukor glukózu, ktorá je potom využitá pre svalovú prácu. Na začiatku behu si telo vyberie glukózu z krvného obehu. Akonáhle sú tieto zásoby vyčerpané, začne telo využívať glykogénové zásoby. Rýchlosť, akou je glykogén vyčerpaný, je individuálna, závisí na trénovanosti, intenzite, dĺžke cvičenia a na množstve uloženého glykogénu. Keď je glykogén vyčerpaný, telo začne spaľovať tuk, ktorý slúži ako záložný zdroj energie. Využitie energie z tukov je však náročnejšie, ide teda o menej účinný zdroj paliva. Pravidelným behaním dochádza k vytrénovaniu tela k lepšej premene tuku na energiu.
Bežci na dlhé trate by sa mali snažiť získavať energiu najmä zo sacharidov. Je vhodné vyberať komplexné sacharidy. Telo tak dokáže udržať konštantnú energiu po omnoho dlhšiu dobu. Energia z komplexných sacharidov sa totiž uvoľňuje postupne. Tesne pred behom je však vhodné zamerať sa na jednoduché sacharidy, tie dodajú okamžitú energiu a pripravia telo na výkon. Vhodnou voľbou sú energetické gély alebo energetické želé. Príchutí je veľa, stačí si vybrať podľa vlastných preferencií. Energetické želé Isostar Fruit Boost Energy navyše obsahujú kofeín, ktorý podporí maximálnu sústredenosť a koncentráciu na výkon. Vyrábajú sa v dvoch príchutiach, jahoda a marhuľa. Pozor však na zažívacie problémy. Tráviaci trakt dostáva kvôli otrasom pri behu poriadne zabrať. Preto je dôležité si všetko v tréningu dôkladne otestovať a nájsť taký športový doplnok stravy, ktorý vyhovuje práve vám.
Zdroje komplexných sacharidov môžu byť energetické tablety Isostar Endurance+ Energy Tablets alebo energetické tyčinky Isostar Endurance+ Sport Bar.
Okrem športových doplnkov stravy pre bežcov hrá nepostrádateľnú úlohu pitný režim a správna voľba tekutín. Dostatočná hydratácia zabraňuje kŕčom, závratom a bolestiam hlavy a pomáha prenášať informácie medzi pracujúcimi svalmi a mozgom. Bežci na dlhé trate by mali voliť iónový nápoj s obsahom zložených sacharidov. Takým je práve Isostar Energy Sport Drink tropické ovocie. Vo svojom zložení totiž kombinuje maltodextrín a sacharózu.